SİZDEN GELEN SORULAR

Yazar: Yönetim | Tarih: 22 Oca, 2012 | 25 Yorum

1- Soru: Eşimden SSK’dan dul aylığı alıyorum. Babamdan Emekli Sandığı yetim aylığı alabilir miyim?Cevap: SSK ‘dan dul aylığı alanlar, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. NOT: Hizmet süresi 5 ile 10 yıl arası olanların yetimleri; aylık gelirlerinin olmaması halinde, Emekli Sandığından yetim aylığı alabilirler. YASAL DAYANAK : 5434 sayılı Kanunun 66,67 ve 68. maddeleri 2- Soru: SSK […]

Yazar: Yönetim | Tarih: 22 Oca, 2012 | 6 Yorum

SİGORTA VE BAĞKURLULARA İLİŞKİN SORU VE CEVAPLAR1- Soru: BAĞ-KUR emeklisiyim. SSK Emeklisi iken ölen eşimin aylığından faydalanabilir miyim? Cevap: BAĞ-KUR emeklisi olmanız, vefat eden SSK emeklisi eşinizden dul aylığı almanıza engel değildir. 2- Soru: Hem eşimden hem de babamdan aylığa hak kazandım. Her iki aylığı da alabilir miyim? Cevap: Hem eşinden, hem de anne veya babasından […]

Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 1 Ağu, 2011 | 5 Yorum

Soru: Bir tanıdıkla ortak iş yapmak istiyorum. Döner büfesi açacağız, fakat kendimi güvence altına almak istiyorum. Nelere dikkat etmeliyim? Cevap: Tabii ki böyle önemli bir konuda karşılıklı görüşme ve detaylı bilgilere ışığında bir tavsiye verilmesi çok daha uygun olur. Örnegin planlanan işyerinin büyüklüğü, kira, elektrik, personel gibi aylık masraflarına göre ortaklık tipinin belirlenmesi söz konusu. […]

Yazar: Resul Kurt | Tarih: 14 Haz, 2011 | 5 Yorum

Okurumuz Ahmet Çetinkaya, “Şu an yurtdışında ikamet edip çalışıyorum (ABD). 1999 SSK girişliyim. 1200 gün hizmet dokumum var. Yurtdışında çalışırken aynı zamanda SSK hizmetlerinden nasıl faydalanabilirim? İsteğe bağlı prim ödemeye devam edebilir miyim? Sağlık hizmetlerinden yararlanabilir miyim?” diyor. İsteğe bağlı sigortalı olabilmek için uluslararası sosyal güvenlik sözleşmelerinden doğan haklar saklı kalmak kaydıyla, Türkiye’de yasal olarak […]

Yazar: Misafir Yazar | Tarih: 24 Mar, 2011 | 8 Yorum

Emel / ALMANYA 26.02.1967 doğumluyum ve ev hanımıyım. 23.10.1986 günü Almanya’ya geldim. 23 yıldan bu yana Almanya’dayım, ancak hiç çalışmışlığım yok. 23.09.2006 günü Bağ-Kur’a 7 bin gün olarak ödeme yaptım. 200 Gün daha ödemem varış, hesap cetveline göre 43 yaşında emekli olmam gerekiyor fakat 46 yaşında olabilirsiniz diyorlar. YANIT: Son ödeme tarihini esas alınmaktadır. Siz […]

Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 19 Mar, 2011 | 6 Yorum

1) Borçlarından dolayı bir işçinin maaşının ne kadarına haciz konulabilir? 1) Borçlarından dolayı işçinin maaşının dörtte birine kadar haciz konulabilir. Ancak, işçinin bakmak zorunda olduğu aile fertleri için hakim tarafından takdir olunacak miktar, bu paraya dahil değildir. Bu durum, nafaka borcu alacaklılarının haklarını ortadan kaldırmaz. 2) Bir işçinin borcundan dolayı eşinin maaşına haciz konulabilir mi? […]

Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 11 Şub, 2011 | 2 Yorum

Soru Kadınlar dogum borçlanması yapabılecekler midir? Cevap 5510 sayili Kanunla, kanunlari geregi verilen ücretsiz dogum ya da analik izni süreleri ile 4 /a ( SSK ) kapsamindaki sigortali kadinlarin, iki defaya mahsus olmak üzere dogum tarihinden sonra iki yillik süreyi geçmemek kaydiyla hizmet akdine istinaden isyerinde çalismamasi ve çocugunun yasamasi sartiyla borçlanma talebinde bulunulan sürelerini, […]

Yazar: Misafir Yazar | Tarih: 27 Oca, 2011 | 4 Yorum

Soru – Babam 4/b (BAĞ-KUR) kapsamında sigortalı iken vefat etti. Cenaze ödeneği alabilmemiz için prim şartı aranıyor mu? Cevap – Babanızdan dolayı cenaze ödeneği alabilmeniz için; babanızın en az 360 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortası priminin bildirilmiş olması gerekmektedir. Soru – Hizmet akdine tabi çalışanların sigortalı işe giriş bildirgeleri hangi sürede Kuruma verilecektir? Cevap […]

Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 22 Oca, 2011 | 2 Yorum

Soru:1964 doğumluyum, 10.08.1981 SSK girişliyim, 8 yıl civarında da Bağ-Kur’luluğum var. Toplam primim 5818 gün. SSK bana, “18 yaşından önceki hizmetlerin emeklilikte dikkate alınmayacağını” bildirdi. Cevap: 25 yıl, 46 yaş ve 5075 günle SSK’dan emekli olabilirsiniz. 25 yılınız ve gününüz dolmuş. Bağ-kur’dan sonra 1260 gününüz de mevcut. 46 yaşınızın dolduğu 09.07.2010 tarihinde emekli oluyorsunuz. 4447 […]

Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 22 Oca, 2011 | 2 Yorum

Soru – BAĞ-KUR çalışanı bir bayanım.Bakıma muhtaç bir çocuğum var.Yeni Kanunda, bu durumda olanlarla ilgili bir düzenleme var mı? Cevap – Emeklilik veya yaşlılık aylığı bağlanması talebinde bulunan kadın sigortalılardan(bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce sigortalı göreve girmiş olan kadınlar dahil)başka birinin sürekli bakıma muhtaç derecede malül çocuğu bulunanların, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra […]