Doğumdan sonra sigortalı olanlar erken emekli olabilir

Doğumdan sonra sigortalı olanlar erken emekli olabilir

Sigortalıların emekliliğe hak kazanıp kazanmadıklarının tespitinde, sigortalılığın başlangıç tarihi, sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaşa bakılır. Bu doğrultuda sigortalının ne zaman emekli olacağı tespit edilir.
5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre sigortalılık süresinin başlangıcı kişinin ilk defa prim ödemeye başladığı tarihtir. Sigortalının malullük, yaşlılık ve ölüm sigortalarına tabi olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarih ile tahsis yapılması için yazılı istekte bulunduğu tarih, ölen sigortalılar için ise ölüm tarihi arasında geçen süre sigortalılık süresidir.
İlk defa sigortalı olunan tarihe bakılarak kişinin hangi yaşta ve kaç gün prim ödeyerek emekli olabileceği tespit edilir. Örneğin, kişinin(bayan) ilk defa prim ödemeye başladığı tarih 22.10.1982 olsun buna göre emekli olması için aranan şart;
1) 25 yıl sigortalılık süresi, 5000 gün prim ödemek şartıyla 40 yaşını tamamlayarak,
2) 15 yıl sigortalılık süresi, 3600 gün prim ödemek şartıyla 56 yaşını tamamlayarak emekliliğe hak kazanır.
Kanuna göre erkekler için 8 Eylül 1976, kadınlar için 8 Eylül 1981 tarihinden önce sigortalı olanların 3600 günle emekli olmalarında önemli bir ayrıntı vardır. Bunlar kademeli olarak artan yaştan etkilenmezler. Yani 8 Eylül 1976 tarihinden önce sigortalı olan erkekler 55, 8 Eylül 1981 tarihinden önce sigortalı olan kadınlar 50 yaşını tamamladıkları takdirde 3600 gün prim ödemişlerse emekli olabilirler.
Burada borçlanmanın emeklilik yaş şartına değinmek istiyorum. Doğum yaptıktan sonra ilk defa sigortalı olanların doğum borçlanması yapmasıyla birlikte sigortalılık başlangıç tarihi de borçlanılan süre kadar geriye gitmektedir. Kadınlar için artan kademeli yaş her bir sene için bir yaş yükseldiğine göre, ilk defa sigortalı olunan tarihten önce yapılacak her bir senelik borçlanma emekli olunacak yaşı bir sene öne çekecektir. Dolayısıyla bir doğum iki yıl, iki doğum dört yıl erken emekli olma avantajı sağlayacaktır. Ancak özellikle belirtmek isterim ki; yapılacak borçlanma sonucu ilk defa sigortalı olunan tarih 8 Eylül 1981 tarihine çekildiği takdirde 3600 günle en az beş yıl önce emekli olmak mümkündür. Hatta bu süre kimi zaman sekiz sene önceye de gidebilir.
Örneğin; 1 Ocak 1962 doğumlu kadın, 1 Mart 1981 tarihinde doğum yapmış, ilk defa 1 Mart 1983 tarihinde sigortalı olmuş ve şu an 3000 gün prim ödemişse 3600 gün prim ödeme süresiyle 1 Mart 2020 tarihinde emekli olabilecekken bu sigortalının 720 gün doğum borçlanması yapmak suretiyle ilk defa sigortalı olduğu tarih 1 Mart 1981’e çekileceği için sekiz sene önce yani 1 Mart 2012 tarihinde emekli olması mümkün hale gelecektir.
Bir kez daha vurgulamamız gerekirse, ilk defa sigortalı olduktan sonra doğum yapanlar için daha erken emekli olmak mümkün olmayacaktır. Daha erken emekli olmak ilk defa sigortalı olduğu tarihten önce doğum yapanlar için geçerlidir. 
1980 yılında doğan çocuğundan dolayı 720 gün doğum borçlanması yaptığı takdirde işe giriş tarihi 22 Ekim 1980 tarihine çekilecek, prim ödeme gün sayısı 4191 çıkacak, 50 yaşını tamamladığı için hemen emekli olabilecektir.
Son olarak doğum borçlanması ile ilgili genelge iki aydan beri çıkmadı. Vatandaşlarımızın bunu dört gözle beklediğini yetkililere hatırlatmak isterim,ama daha öncede yazdığım gibi herkes evet hayır derdinde olduğu için genelgenin çıkacağıda yok ya ,hayırlısı

sağlıcakla

kimdir?

16.05.1963 yılında Aydın'da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Aydın'da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini 9 Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde 1988 yılında tamamlamıştır. 1989 yılında Bağ-Kur ilk müdürlüğünde göreve başlamış ve 2000 yılında istifa ederek Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak çalışmıştır ve çalışmaya devam etmektedir. Aynı zamanda önde gelen basın, yayım organlarında köşe yazarlığı yapmakta ve tv programları hazırlamaktadır. Halihazırda evli olup 2 çocuk sahibidir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

Bu yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi sitemizi ziyaret eden yüz binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Lütfen yorumunuzda hakaret içeren cümlelerden kaçınınız. Tüm yorumlar editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanır.

Önemli Not: Bu sayfada yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sgkbilgi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.