Emeklilik için yeni umut
Yazar: Turan Dağlıoğlu | Tarih: 21 Eki, 2010 | 12 Yorum

AYDINPOST HABER SERVİSİ-MHP Aydın Milletvekili Recep Taner ve MHP Milletvekilleri Akif Akkuş, Kadir Ural, Ahmet Kenan Tanrıkulu, Mümin İnan, Alim Işık, Hasan Çalış, Behiç Çelik, Mustafa Kemal Cengiz, Süleyman Latif Yunusoğlu 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası kanununda değişiklik yapılmasına dair kanun teklifini gerekçesi ile birlikte TBMM Başkanlığına sundular. Vekiller gerekçede şunları dile getirdi: “08.09.1999 öncesi sosyal düvenlik kapsamına girmiş ve o tarihe kadar emeklilik şartları arasında olmayan “YAŞ” şartının getirilmesiyle emeklilikleri gecikecek olanlar, bir defaya mahsus olmak üzere emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayılarını tamamlamış olmak şartıyla yaş sınırını beklemeksizin emeklilik hakkı verilmelidir. Son olarak AKP döneminde 01.05.2008 tarihinde yürürlüğe giren düzenleme ile 01.05.2008 gününden sonra işe giren kadın ve erkeklerin 65 yaşında emekli olması sistemine geçildi. Bu ülkemizde yaşam standardının çok üstünde bir yaş sınırlaması olup halk tarafından çıkarılan bu tasaya “mezarda emeklilik” adı verilmiştir. Vermiş olduğumuz kanun teklifi ile prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık sürelerini tamamlamış olmak kaydıyla 01.05.2008 tarihinde yürürlüğe giren sosyal sigortalar ve genel sağlık sigortası kanununda geçen yaş sınırı aranmaksızın emekli hakkı verilmelidir. İşsizlik oranının %14 civarında olduğu ülkemizde emekli vatandaşlarımızın yerine yeni istihdam imkânları sağlanacak işsiz gençlerimize yeni iş imanları sağlanmış olacaktır. 01.05.208 tarihinde çıkarılan yasa geriye doğru işletilmiş bulunmaktadır. Bu çalışan memur ve işçileri mağdur etmektedir. Anayasanın eşitlik ilkesine (10. madde) göre, bu uygulama insanları hak ve özgürlüklerine de sınırlama getirmektedir. Ayrıca; 13 Ağustos 1999″da sosyal sigortalar kanununda yapılan değişiklik sırasında bayanlara 58, erkeklere 60 yaş”ın emeklilik yaşı olması ile ilgili görüşmeler sırasında, o gün Refah partisi, bugün AKP Milletvekili olan bir çok üye 58 – 60 yaş sınırına bile karşı çıkarken 01.05.2008 tarihinde yapılan 5510 sayılı kanunda yaş sınırını 65″e geriye dönük olarak yükseltmişler ve bir haksızlığa zemin hazırlamışlardır. Bu teklif ile 01.05.2008″de ortaya çıkan bu haksızlığın giderilmesi istenilmektedir.” Şeklindeki gerekçe ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda Değişiklik Yapılmasına dair kanun teklifinde

 Madde 1- 506, 2925, 1479, 2926 ve 5434 sayılı Kanunlara tabi olarak 08.09.1999 tarih ve öncesinde çalışmaya başlamış olanlara bir defaya mahsus olmak üzere prim ödeme gün sayısı ile sigortalılık sürelerini tamamlamış olmak kaydıyla 4447 ve 4759 sayılı Kanunlarda geçen yaş şartı aranmaksızın ilgili Kanunlardaki 08.09.1999 öncesi hükümlere göre yaşlılık ve emeklilik aylıkları talepleri halinde bağlanır.

 Madde2- Yaşlılık ve emeklilik aylığı hesaplamaları ise 5510 sayılı kanun ile 5434 sayılı kanun hükümlerine göre yapılır.

 Madde3- bu hükme göre talep Kanun”un yürürlülük tarihinden itibaren altı aydır.

Madde 4- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

Madde5- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

kimdir?

16.05.1963 yılında Aydın'da doğmuştur. İlk, orta ve lise öğrenimini Aydın'da tamamlamıştır. Yüksek öğrenimini 9 Eylül Üniversitesi İşletme bölümünde 1988 yılında tamamlamıştır. 1989 yılında Bağ-Kur ilk müdürlüğünde göreve başlamış ve 2000 yılında istifa ederek Sosyal Güvenlik Uzmanı olarak çalışmıştır ve çalışmaya devam etmektedir. Aynı zamanda önde gelen basın, yayım organlarında köşe yazarlığı yapmakta ve tv programları hazırlamaktadır. Halihazırda evli olup 2 çocuk sahibidir.

12 Yorum görüntüleniyor.
Söylemek istedikleriniz mi var? Siz de yorumunuzu bırakın.
 1. Nursen Ergün diyor ki:

  1994 te ssk emeklisi oldum.1999 yılında Kamuda çalışmaya başladım, aylığım kesildi.14 yıl 2 aydır sınıs öğretmeni olarak çalıştığım süre nasıl değerlendirilecek?Bilen var mı?

 2. aydın avcı diyor ki:

  yıllar önce sigortadan veya bağkurdan numarası olan her çıkan afta 15-20binlira yatırıp emekli olan binlerce kişi hemde devletin kendilerine verdiği krediyle emekli oluyorlar ve yatırdıkları parayı3-4 yılda geri alıyorlar 4 yıl sonra devlet kasadan vermeye başlıyor yetiremeyincede küçük esnafa yükleniyor 25 yaşında bağkura girdim şimdiye kadar 20binlira kadar para yatırdım 13binlira bocum var 54 yaşında emekli olacağım göre şu anki 320lira aylık pirime göre hesaplarsak en az 40 bin liradaha yatırmam ve toplamda 70 bin liraya emekli olmam gerekiyor.Borcu bitmedik bir minibüsüm var onu satıp borçlarımı ödeyip esnaflıktan kaydımı sildirip benimdemi yeşilkart almam gerekiyor.Türkiyede yaçok zengin yada çok fakir olacaksın.Orta halli vatandaş olmayacaksın.Bu yazımı A.K.P. liler iyi okusun.

 3. kadir DEVELİ diyor ki:

  ekim.11.1968.doğumluyum sgk.girişim 11.01.1983 var yanlız 1986 kadar günlerim görükmüyor toplam günsayım 6400 günüm var benim işe giriş tarifinden sayılmazmı emekli olmam için.?

  • Yönetim diyor ki:

   Sayın ziyaretçimiz,

   Lütfen sorularınızı SORU SOR sayfamızdan sorunuz. Sorunuz 3 gün içerisinde cevaplandırılacaktır..

   İlginize teşekkür eder, iyi günler dileriz..
   Sgkbilgi.com – Türkiye’nin Bilgi Evi

 4. kemal aydemir diyor ki:

  öncelikle herkese iyi bi gün diliyorum yaklaşık 1 saattir sitede dolanıyorum ama teknik bir arzadan dolayı sorumu muhhattaplarına soramıyorum bu yazımı gören ve konuya vakıf arkadaşlar lütfen beni bilgilendirin ev hanımlarında emeklilik şartları neler toplu prim ödeme biliyomu

  • Yönetim diyor ki:

   Merhaba,

   Lütfen sorularınızı SORU SOR sayfamızdan sorunuz. Sorunuz 3 gün içerisinde cevaplandırılacaktır.

   İlginize teşekkür eder, iyi günler dileriz.
   Sgkbilgi.com – Türkiye’nin Bilgi Evi

 5. murat kendirli diyor ki:

  yaşı dolupta pirim eksiği olanlarıda düşünsünler krizde işyerimiz kapandı pirimleri ödeyemedik yaş 50 bizede buşansı verin

 6. nurten aygün diyor ki:

  Bİ ZAMANLAR DEMİREL YAPTI. OYLARI ALDI ŞİMDİDE BUNU KİM VAAT EDERSE OYLAR ORAYA GİDER.BEN ŞAHSEN VE AİLEM BUNU KİM YAPARSA OYUMUZU ONA VERİCEZ YANİ 5.000.000 İNSAN EŞLERİ VE ÇOCUKLARIYLA 10.000.000 DAN FAZLA İNSAN DEMEK. TABİİ BİDE EMEKLİ OLANLARIN YERİNE İŞE BAŞLIYCAK OLAN GENÇLER VAR.KAMUDA DA BU DURUMDA ÇOK İNSAN VAR YAP HEPSİNİ EMEKLİ AÇ GENÇLERİN ÖNÜNÜ….

  • Turan Dağlıoğlu diyor ki:

   zamanında yapılan hatalar çok yanlıştı.insanların çalışabiecekleri yaş olan kadın 38 erkek 43 yaşında emekli edildiler ve malesef şimdi bizler onun acısını çekiyoruz.Türkiye şartlarında kadıın 50 erkeğin 55 yaş şartlarında emekli olmalı en güzeliydi.Ama dediğim gibi geçmişte yapılan hataların bedeli şimdi ödeniyor.

 7. şenol aldemir diyor ki:

  bunu bekleyen 2.5 milyon aktif 2.5 milyon pasif olarak 5 milyon insanı ilgilendirmiktedir bu bir insan hakkıdır insan hakkı suçu işlemeyin anayasa ve hukukçular bu konuda gerekeni yapması gerekir. bu bir lütüf değil hakkı olanın hakkının iade edilmesi gereken bir durumdur. bunu bu dünyada yerine getirin ahırete kalırsa vay halinize orada çok zordurumda kalırsınız sonra 5 milyon işçi size hesap sorar bunun altından kalkamazsınız iyi düşünün eften sebeplerle uğraşmayın halkın sesine kulak verin yeter.

 8. müyesser denizkuşu er diyor ki:

  bu tasarı ne oldu bilen varmı ne zaman görüşülecek

  • Turan Dağlıoğlu diyor ki:

   bu tasarının yasallaşması binlerce kişinin hayalini gerçekleştirmek demek.Bu hükümetin bukonuda duyarlı olacağını sanmıyorum ve yasanın çıkması bnece çok zor

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

Bu yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi sitemizi ziyaret eden yüz binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Lütfen yorumunuzda hakaret içeren cümlelerden kaçınınız. Tüm yorumlar editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanır.

Önemli Not: Bu sayfada yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sgkbilgi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.