Köy korucuları
Yazar: Misafir Yazar | Tarih: 4 Şub, 2011 | İlk Yorumu Siz Yapın

Yazımı başlarken vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için 1985 yılından bu yana görev yapan, yani geçici değil daimî hâle gelen korucularımıza buradan en iyi dileklerimi ve selamlarımı iletiyorum, şehitlerini rahmetle anıyorum.
Onları ve bizi en çok rahatsız eden konuların başında, yirmi beş yıldır canı pahasına görev yapan bu kardeşlerimizin hâlâ “geçici” kelimesiyle adlandırılmasıdır. Onlar geçici değil, daimî hâle gelmişlerdir. Hâlen 59 bin civarında geçici köy korucusu bulunmaktadır. Ayrıca, 23 binden fazla da hemen hiçbir ayrıcalığı olmayan, sadece kendi köyünün canını ve malını korumaktan ibaret olarak kayıt altına alınmış, hiçbir sosyal güvencesi veya ekonomik katkı bulunmayan gönüllü köy korucumuz mevcuttur.
1985 yılından bu yana, resmî kayıtlara göre 1.356 geçici köy korucusu şehit olmuştur, 900′den fazlası sakat kalmıştır, aile fertleri ve yakınlarından 6 bin kadarı bölücü terör tarafından katledilmiştir.
Güneydoğudaki sorunun terör sorunu olduğu konusundaki en önemli ve uygulamalı kanıt olmuştur korucularımız. Aile fertleriyle birlikte yaklaşık yarım milyona varan önemli bir kitledirler. Zaman zaman aralarındaki birkaç kişinin işlediği suçlar nedeniyle haksız olarak tamamına yönelik maksatlı suçlamalar yapılmakta, iftiralara maruz kalmaktadırlar.

Kahraman korucularımız aile fertleriyle birlikte terörün en önemli mağdurlarındandır. Bir yandan, canları pahasına bu ülkenin bölünmez bütünlüğüne, bayrağına en zor şartlarda aile fertleri ve yakınlarıyla birlikte sahip çıkmışlardır ve Mehmetçikle omuz omuza yıllardır görev yapmışlardır ama öte yandan da aralarında birkaç kişinin işlediği suç bu insanların tamamına teşmil edilmeye çalışılmış, hak etmedikleri iftira ve suçlamalara maruz kalmışlardır. Terör mağduriyeti devam ederken birkaç yıldır da yanlış açılım politikalarının mağdurları arasında, hatta açılım politikalarının hedefinde yer almaya başlamışlardır. AKP’nin açılım politikası ve giderek etki derecesi ve alanı genişleyen siyasal bölücülük, bölgede, kahraman korucularımızı “istenmeyen adam”, “hain adam”, “devlet işbirlikçisi” gibi, maksatlı ve terör yandaşı söylemlerle yalnızlığa ve sahipsizliğe maruz bırakmıştır. Aylık 650-750 lira arasındaki maaşları, kalabalık aile nüfusları itibarıyla yetersiz kalmaktadır. En az on beş yıl hizmeti olan ve elli beş yaşına gelen geçici köy korucuları emekliye ayrılmaktadır. Emekli aylıkları 235-375 lira arasında değişmektedir. Sağlık sorunları yeşil kartla çözülmeye çalışılmıştır ancak bölgede yeşil kart uygulaması o kadar çok istismar edilmiş ve kapsamı o kadar genişletilmiştir ki bu işin mağdurları olarak korucularımız kalmıştır. Bazı yerlerde ise, yanlış uygulamalarla, aylık aldıkları gerekçeleriyle yeşil kartların keyfî olarak geri alınması söz konusudur. 28/9/2008 tarihli Resmî Gazete’de yayınlanan genel sağlık sigortalı konulu tebliğ gereği üç yıl içinde Sosyal Güvenlik Kurumunca genel sağlık sigortası kapsamına girmeleri gerekirken uygulamada bu kapsam dışında tutulmuşlardır, bu husus öncelikle çözülmesi gereken bir konudur. Operasyon tazminatı olarak aylık 20 liralık bir tazminat almaları öngörülmüştür, ancak ayda kaç gün operasyona giderlerse gitsinler bu miktar değişmediği gibi birçok yerde de ödenmemektedir
Bağımsız görev yaptıklarında yol emniyeti gibi yok ücreti veya yiyecek ücreti, kumanya ücreti ödemesinden faydalanamamaktadırlar, ancak Mehmetçik ile ortak operasyonlarda onların imkânlarından yararlanma şansları vardır. Korucu şehit ve gazilerine yapılan yardımlar aynı konuda diğer güvenlik birimlerine yapılan yardımların çok altındadır.

İsteğimiz devletin korucularımıza sahip çıkması ve onun arkasında yer almasıdır.
KAMİL ERDAL SİPAHİ

kimdir?

Sitemizde aktif olarak yazarlık yapmayıp, zaman zaman düşüncelerini veya tecrübelerini bizimle paylaşan sosyal güvenlik müşavirleri, kurum çalışanları ya da üyelerimize ait yazılar "Misafir Yazar" adı altında yayınlanır. "Misafir Yazar" adı altında yayınlanan tüm yazıların sonunda aslında kim tarafından kaleme alındığı açıkca belirtilmektedir. Siz de sitemizde yayınlanması için yazılarınızı göndermek istiyorsanız "İletişim" sayfamızı kullanabilirsiniz.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

Bu yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi sitemizi ziyaret eden yüz binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Lütfen yorumunuzda hakaret içeren cümlelerden kaçınınız. Tüm yorumlar editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanır.

Önemli Not: Bu sayfada yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sgkbilgi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.