TORBA YASA İLE DEVLET MEMURLARININ DİSİPLİN SUÇLARINDAN BOŞTA GEÇEN SÜRELERİ 30.06.2011 TARİHİNE KADAR BORÇLANABİLECEKLER
Yazar: Misafir Yazar | Tarih: 12 Nis, 2011 | 4 Yorum

 

TORBA YASA İLE DEVLET MEMURLARININ DİSİPLİN SUÇLARINDAN BOŞTA GEÇEN SÜRELERİ 30.06.2011 TARİHİNE KADAR BORÇLANABİLECEKLER
04.07.2006 tarihli RG 26218 sayısında 5525 Memurlar İle Diğer Kamu Görevlilerinin Bazı Disiplin Cezalarının Affı Hakkında Kanun yayımlanmıştır.
”Kanun, tüzük ve yönetmelikler gereğince memurlar ve diğer kamu görevlileri ile bu görevlerde bulunmuş olanlar hakkında 23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenmiş fiillerden dolayı verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçları ile affedilmiştir.23/4/1999 tarihinden 14/2/2005 tarihine kadar işlenen ve af kapsamına giren disiplin cezalarının verilmesini gerektiren fiillerden dolayı, ilgililer hakkında disiplin soruşturma ve kovuşturması yapılmaz; devam etmekte olan disiplin soruşturma ve kovuşturmaları işlemden kaldırılır; kesinleşmiş olan disiplin cezaları uygulanmaz.Disiplin cezaları affedilenlerin sicil dosyalarındaki bu disiplin cezalarına dair kayıtlar, ilgililerin müracaatı aranmaksızın hükümsüz kalır ve dosyalarından çıkarılır.Disiplin cezalarının affı ilgililere geçmiş süreler için özlük hakları ve parasal yönden herhangi bir talep hakkı vermez.(5525/1.Maddesi)”
Bu maddeye Dayanarak 5510/Geçici Madde:4’ün on yedinci fıkrasına hüküm konulmuştu.Torba yasa ile boşta geçen bu süreleri devlet memurlarının kazanımı konusunda bir kez daha düzenlenmiştir.
6111 sayılı Yasa ile 30.06.2011 Tarihine kadar Müracaat Edilmesi:
5434 sayılı Kanununa tabii olan aynı zamanda kendi Personel mevzuatına göre almış oldukları disiplin cezası sonucu 23/4/1999 tarihi ile14/2/2005 tarihleri arasında memuriyetleri sona erenlerden, 22/6/2006 tarihli ve 5525 sayılı Kanun uyarınca haklarında verilmiş disiplin cezaları bütün sonuçları ile ortadan kaldırılanların 30/06/2011 tarihine kadar SGK müracaatları gerekmektedir.
Ödenecek Prim Oranı Nedir?
Görevlerinden ayrıldıkları tarih ile göreve başladıkları tarih arasındaki prim veya kesenek ödenmemiş süreleri, görevlerinden ayrıldıkları derece ve kademelerine prim veya kesenek ödenmemiş veya borçlanmak istedikleri sürenin her üç yılına bir derece yükselmesi ve her tam yılına bir kademe verilmek suretiyle ve öğrenim durumları itibariyle 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 36 ncı maddesindeki yükselebilecekleri dereceleri geçmemek üzere tespit edilecek derece, kademe ve ek göstergeleri ile emekli keseneğine esas aylığın hesabına ait tüm unsurların toplamının müracaat tarihinde yürürlükte olan katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarlar esas alınarak, yine o tarihteki kesenek ve karşılık oranları borçlandırılmak suretiyle hizmetinden sayılacaktır.
Peşin Yada Taksitle Ödenirse Son Ödeme Tarihi Nedir?
Borç tutarının tamamı 31/12/2014 tarihine kadar kendileri tarafından taksitlerle veya defaten ödenecektir.
Kanunun Yayımlandığı Dönemde Bu Hakkını Kullanmayanlar yada Kaybedenler İçin Nasıl Bir Yol İzlenecek:
5510 sayılı Kanunun geçici 4 üncü maddesinin on yedinci fıkrası uyarınca;
a)2008 yılı Ekim ayı başından itibaren altı ay içerisinde borçlananların borç tutarının tebliğ tarihinden itibaren tamamının iki yıl içinde ödememesi nedeniyle hizmet olarak sayılmayan

b)2008 yılı Ekim ayı başından itibaren altı aylık sürenin bitiminden sonra müracaat etmeleri
nedeniyle borçlanma talepleri reddedilenlerin ,
Borçlanma kapsamında olan bu süreleri:
30/06/2011
tarihine kadar yeniden müracaat etmeleri halinde yeni müracaat tarihindeki mali  hükümler esas alınarak devlet memurlarının disiplin suçundan boşta geçen süreleri borçlandırılacaktır.

VEDAT İLKİ

kimdir?

Sitemizde aktif olarak yazarlık yapmayıp, zaman zaman düşüncelerini veya tecrübelerini bizimle paylaşan sosyal güvenlik müşavirleri, kurum çalışanları ya da üyelerimize ait yazılar "Misafir Yazar" adı altında yayınlanır. "Misafir Yazar" adı altında yayınlanan tüm yazıların sonunda aslında kim tarafından kaleme alındığı açıkca belirtilmektedir. Siz de sitemizde yayınlanması için yazılarınızı göndermek istiyorsanız "İletişim" sayfamızı kullanabilirsiniz.

4 Yorum görüntüleniyor.
Söylemek istedikleriniz mi var? Siz de yorumunuzu bırakın.
  1. Güngör diyor ki:

    Buna ek olarak 2006 tarihinde çıkan yasaya göre polisler bu yasadan yararlanamaz diyordu.Yeni torba yasada bu af kapsamına polislerde dahil oluyormu?
    Teşekkürler.Güngör Ayar

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

Bu yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi sitemizi ziyaret eden yüz binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Lütfen yorumunuzda hakaret içeren cümlelerden kaçınınız. Tüm yorumlar editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanır.

Önemli Not: Bu sayfada yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sgkbilgi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.