SGK gün dökümleri görülebilecek
Yazar: Resul Kurt | Tarih: 17 Ara, 2011 | İlk Yorumu Siz Yapın
Bir şeyin kıymetini, onu kaybedince anlıyor insan. Sigortalıların gün dökümlerinin internette yayınlanması ve e-bildirge uygulaması Sevgili Oğuz Karadeniz’in SSK Genel Müdür Yardımcısı olduğu dönemde, sevgili kardeşim SSK sigorta müfettişi Erkan Aydın (çok genç yaşta ebediyete uğurladığımız dostumuz) ile birlikte ülkemize kazandırdıkları çok önemli bir projeydi. Bu iki konuyla birlikte sosyal güvenlik sistemimizde iki önemli reform olmuştu.Aradan geçen yıllar içinde hem vatandaş, hem de SSK/Bağ-Kur/SGK bundan olumlu şekilde yarar gördü. Ancak ne olduysa oldu ve SGK bir yıl önce aldığı kararla sigortalıların SSK/Bağ-Kur gün dökümlerini internet üzerinden görebilmelerini yasakladı. Ve o tarihten sonra da sigortalılar SSK gün dökümlerini internet üzerinden görme imkanını kaybetmişlerdi.

Özellikle işçilerin sigorta primlerinin ödenip ödenmediğini görmelerinde, ilave istihdam teşvikindeki sigortalıların geriye dönük altı ay sigortalı olup olmadığı konusunda ciddi sorunlar yaşanmaya başlandı.

Bu hususu 2-3 ay kadar önce Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’in SGK Kavaklıdere misafirhanesinde yaptığı basın buluşmasında dile getirmiş ve bakana sorunun çözülüp çözülmeyeceğini sormuştum. Bakan Çelik, danışmanlarına not aldırmış ve konuyu araştıracağını söylemişti.

SGK yaptığı uygulama değişikliği ile 15/12/2011 tarihinden itibaren sigortalının tescil kaydının tespitini sorgulama, kişi emekli aylığı alıyor ise emekli aylık bilgisini sorgulama, kişinin sağlık yardımına müstahak olup olmadığını sorgulama ve SSK ve Bağ-Kur hizmet (gün) dökümlerinin çıktısını alma ekranlarını açtı. Hizmet sorgulamaları http://app2.sgk.gov.tr/Esgm/Welcome.do adresinden yapılacak. Sorunun bu kadar kısa zamanda çözümü de Faruk Çelik’in olaylara yaklaşımı ve farkından kaynaklansa gerek.

İş kazası nerelere bildiriliyor

İş kazası, 4/a’lıları çalıştıran işveren tarafından, o yer yetkili kolluk kuvvetlerine derhal ve kuruma da en geç kazadan sonraki 3 iş günü içinde bildirilir. Ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bölge müdürlüğüne de 2 iş günü içinde bildirilmelidir. İş kazası, işverenin kontrolü dışındaki yerlerde meydana gelirse iş kazasının bildirimi, kazanın öğrenildiği tarihten itibaren başlar.

Çalışma Müdürlüğüne bildirin

İş kazası soruşturmaları yürüten İş  Müfettişleri 2011/Haziran ayına kadar iş kazası soruşturmaları yapıyorlardı. Hatta hukuki bir uyuşmazlıkta çoğunlukla iş müfettişlerince düzenlenen raporlar ve belirledikleri kusur oranları dikkate alınıyordu. Artık iş kazası soruşturmaları sadece SGK Müfettişleri tarafından yapılmaktadır. Artık bölge çalışma müdürlüğüne ve iş müfettişliklerine intikal eden iş kazası bildirimleri, şikayet ve ihbarlar SGK müdürlüklerine gönderiliyor. SGK’nın 2011-57 sayılı genelgesi kapsamında SGK iş kazası soruşturmalarında; işveren, sigortalı ve üçüncü kişinin sorumluluğunu bundan böyle kendisi belirliyor. Yani maluliyet veya ölümle neticelenen, uzuv kaybı olan iş kazaları ile bütün meslek hastalıkları için trafik kaza tutanaklarında belirtilen kusur oranları ve mahkemelerce verilen kararlarda belirtilen kusur oranlarına göre işlem yapılacaktır. Bunların dışında kalan iş kazası vakalarında ise SGK Denetmenleri raporlarında belirtilen kusur oranları ile trafik kaza tutanaklarında  belirtilen kusur oranlarına göre işlem yapılacaktır.

2011-57 sayılı genelge ve diğer düzenlemeler değerlendirildiğinde; iş kazası bildirimlerinin yine 2 iş günü içinde bölge çalışma müdürlüklerine bildirmesi gerekiyor. İş kazalarının bölge çalışma müdürlüklerine bildirilmesi yükümlülüğü devam etmektedir ve bu yükümlülük kaldırılmamıştır. İş kazası ve meslek hastalığı bildirimlerini bölge çalışma müdürlüklerine yapmayan işverenlere İş Kanunu açısından İPC uygulanacaktır.

kimdir?

1971 yılında Adıyaman’da doğdu. İlköğretimini Adıyaman 12 Eylül İlkokulunda, Orta Öğrenimini Gazi Ortaokulunda ve Adıyaman Lisesi’nde tamamladı.

1992 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. Aynı yıl İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yönetim Organizasyon Anabilim Dalında yüksek lisans eğitimine başladı.

06.03.1995 tarihinde Sosyal Sigortalar Kurumu Genel Müdürlüğü Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığı’nda Sigorta Müfettiş Yardımcısı olarak çalışmaya başladı. 1996 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sosyal Sigortacılık Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimine devam etti. 3 yıllık Müfettiş Yardımcılığı dönemini müteakip yeterlik sınavında başarılı olarak 1998 yılında Sigorta Müfettişliğine atandı.

1999 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Sosyal Sigortacılık Anabilim dalında Yüksek Lisans eğitimini, “Sosyal Sigortalarda Denetim ve Özel Bir Denetim Yöntemi Olarak Asgari İşçilik Uygulaması” konulu master teziyle tamamlayarak Sosyal Sigortacılık Bilim Uzmanı oldu.

2002 yılında başladığı Marmara Üniversitesi Mali Hukuk Doktora programında eğitimi devam etmektedir. Sosyal Sigortalar Kurumu Başkanlığı Sigorta Teftiş Kurulu Başkanlığında Sigorta Müfettişi olarak çalıştı. 2006-2007 yıllarında Sosyal Güvenlik Kurumu Başkan Danışmanlığı görevinde bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığında Başmüfettiş olarak görevini sürdürdüğü görevinden 22.12.2008 tarihinde istifa ederek ayrıldı. 2009 yılı başında Mehmet Koçak'la birlikte kurduğu "Kurt ve Koçak Danışmanlık, Eğitim Ve Yayıncılık Tic. Ltd. Şti."nde kamu ve özel sektöre iş hukuku ve sosyal konularında danışmanlık hizmeti vermektedir. Ayrıca, Marmara Üniversitesi SBMYO Öğretim Görevlisidir. Evli ve İki çocuk sahibi olup İngilizce bilmektedir.

YORUM YAP TECRÜBENİ PAYLAŞ

Bu yazıya yorum yaparak düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi sitemizi ziyaret eden yüz binlerce insanla paylaşabilirsiniz. Lütfen yorumunuzda hakaret içeren cümlelerden kaçınınız. Tüm yorumlar editörlerimizin onayından geçtikten sonra yayınlanır.

Önemli Not: Bu sayfada yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan sgkbilgi.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.